KAPAT

Eski fabrika arsasına 2.5 milyar TL yatırım

Yaklaşık 25 yıldır Kazakistan’da faaliyet gösteren Türk firma RAMS, rotayı Türkiye’ye çevirdi. İstanbul Bahçelievler’de eski fabrika arsasında 800 konutluk projeye başlayan firma, arsa hariç 2.5 milyar TL yatırım yapacağını açıkladı. RAMS Global CEO’su Faruk Bülbül, Türkiye’de toplam 60 milyarlık proje geliştirmek ve 10 bin kişilik istihdam yaratmak istediklerini dile getirdi.

Kazakistan’da binlerce konut üreten Türk firma RAMS, gayrimenkul piyasasına iddialı giriş yaptı. İstanbul Şerifali’de yarım kalan bir projeyi tamamlayan firma, şimdi de Bahçelievler’de eski Anadolu Efes fabrikasının bulunduğu arazide yeni bir konut projesine başladı. 75 bin metrekare alanda hayata geçecek RAMS Garden projesinin yoğun ilgi gördüğünü belirten RAMS Global CEO’su Faruk BÜLBÜL, “2-4 Eylül’de gerçekleşen ön lansman döneminde 5 binin üzerinde kişi satış ofisini ziyaret etti. 200 konut da satıldı. Projemiz tabiri caiz ise küçülen ve arz-talep dengesi bozulan inşaat sektörüne can suyu getirdi. Birkaç gün gibi kısa bir süre içerisinde gösterilen bu yoğun ilgiden memnunuz” dedi. Projenin arsasını Nata Holding’ten aldıklarını ve ortak olduklarını belirten Bülbül, “Kredi kullanmıyor, öz sermayemizle yatırımlarımızı yapıyoruz. Bahçelievler projemizde de arsa hariç 2.5 milyar TL yatırım yapacağız” diye konuştu.

HEDEF 60 MİLYAR TL

İstanbul, Ankara, İzmir ve Bodrum’da yeni konut projeleri planladıklarını belirten Faruk Bülbül şu bilgileri paylaştı: “Kazakistan’daki 25 yıllık birikimimizle Türkiye’ye yatırıma geldik. Eylül sonunda Uzel Traktör’ün Topkapı arsasında projeye başlıyoruz. Hattat Holding’e ait Maslak’ta yer alan ve inşası yarım kalan Diamond of İstanbul projesini tamamlayacağız. İsmi RAMS Tower olacak. Karma kullanımlı projeye uluslararası bir marka da getireceğiz. Bayramoğlu Darıca’da 7 sene sürecek 11 bin konutluk bir projeye başlıyoruz. Bodrum’da 30 villa tamamladık, bin dönüm arazi üzerinde yeni projeleri çalışıyoruz. Türkiye’ye olan inancımız ve yakın zamanda başlayacak olanlarla toplam 60 milyar TL proje bedeli ve 10 bin kişilik istihdam yaratacağız.”

Yabancıya satış yapılmayacak projede, evlerin metrekare fiyatı 55 bin liradan başlıyor. 42 bin metrekare koru alanına komşu projenin içinde 210 metrelik gölet yer alıyor.

9 BİN KONUT

Faruk Bülbül, İstanbul’da kentsel dönüşüm kapsamında başlanılan, ancak tamamlanamayan projelerden teklif geldiğini, bu yatırımlarla da ilgilendiklerini dile getirdi. RAMS Gobal’in bugüne kadar 20 binden fazla konutu teslim ettiğini belirten Bülbül, önümüzdeki 4 yıl içerisinde Türkiye’de yaklaşık 9 bin evi sahipleriyle buluşturmayı hedefledikleri kaydetti.

MADEN VE SAĞLIKTA BÜYÜYECEK

Mevcutta 14’ü Kazakistan’da 20’den fazla aktif şantiyeleri olduğunu dile getiren Bülbül, 5 ülkede 10’dan fazla şehirde 4 milyon metrekareye yakın proje alanına imza attıklarını söyledi. Gayrimenkulün yanında sağlık ve madencilik alanında da yer aldıklarını belirten Bülbül, “Türkiye’de ilk sağlık yatırımımızı 2010 yılında Gaziantep’te yapmıştık. Şimdi İstanbul, Ankara ve İzmir’de de sağlık yatırımı planlıyoruz. Kazakistan’da madencilik çalışmaları sürüyor. Türkiye’de de bu alanda yer almak için çalışıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet